T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Trabzon Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü

17.10.2018

Trabzon Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü Eğitim Görevlisi Hasan KAZANCI’nın Konferansı.

 
            Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüklerinde eğitime devam eden kursiyerlerin İslam kültür, medeniyet ve düşünce tarihiyle ilgili bilgilerini artırmak, bu alanda fikir ve eserleriyle öne çıkmış mütefekkirlerimizi tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla eğitim dönemi boyunca her ay bir düşünürün hayatı, ilmi kişiliği ve İslam düşünce tarihine katkılarıyla ilgili konferans programları düzenlenmesi kapsamında Müdürlüğümüz Eğitim Görevlisi Hasan KAZANCI’nın katılımıyla 17/10/2018 tarihinde “Aliya İZZETBEGOVİÇ” konulu konferans düzenlendi.
            Müdürlüğümüzde düzenlenen konferans; Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Şenol TİRYAKİ’nin açılış konuşmasının ardından konuşmacı Hasan KAZANCI’nın Bosna-Hersek’in tarihi, etnik yapısı ve Osmanlı dönemindeki konumu hakkında bilgi vermesiyle başladı.
            Kazancı; hayatı ve verdiği mücadelelisinden kesitler verdikten sonra İzzetbegoviç’in yaşamı boyunca birçok eser kaleme aldığını belirterek bunlardan birkaçının, İslam Manifestosu, İslam Deklarasyonu ve İslamî Yeniden Doğuşun Sorunları, Doğu ve Batı Arasında İslam, Tarihe Tanıklığım adlı eserleri olduğunu belirtti.
            Kazancı; İzzetbegoviç’in tarihe kazınacak birçok sözleri olduğuna önemle vurgu yaparak bazılarını dinleyicilerle paylaştıktan sonra konferansını sona erdirdi.
            Konferansa; Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürümüz Şenol TİRYAKİ, Eğitim Görevlileri, İhtisas Kursiyerleri ve Mesleki Eğitim Kursuna devam eden 4/B Sözleşmeli kursiyerler katıldı.