T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Trabzon Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü

28.11.2019

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Dr. Muhammed Hüseyin MERCAN’ın Konferansı.

 
Başkanlığımızca; Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüklerinde eğitime devam eden kursiyerlerin İslam kültür, medeniyet ve düşünce tarihiyle ilgili bilgilerini artırmak, bu alanda fikir ve eserleriyle öne çıkmış mütefekkirlerimizi tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla eğitim dönemi boyunca her ay bir düşünürün hayatı, ilmi kişiliği ve İslam düşünce tarihine katkılarıyla ilgili konferans programları düzenlenmesi kapsamında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Dr. Muhammed Hüseyin MERCAN, 28/11/2019 tarihinde “İslamcılık Bağlamında Müslüman Kardeşler” konulu konferans verdi.
 
Müdürlüğümüz Konferans Salonunda düzenlenen konferans Kur’ân-ı Kerîm tilaveti ile başladı. Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürümüz Şenol TİRYAKİ’nin açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Dr. Muhammed Hüseyin MERCAN, Müslüman kardeşler teşkilatı hakkında bilgi vererek konferansına başladı.
 
Mercan; Müslüman kardeşler teşkilatının 1928 yılında Hasan el-Benna’nın Mısır’da kurduğu bir hareket olduğunu, bu hareketin fikir babalarının ise Muhammed Abduh ve Reşit Rıza olduğunu ifade etti.
“Batı egemenliğinin önündeki en büyük engel İslam’dır” görüşüne sahip olan batıda Müslüman kardeşler teşkilatına dair yazılı birçok makale olduğunu belirten Mercan; 1993 yılında yazılan bir makalenin ise bugünkü mücadelenin medeniyetler arasında olduğunu ve batı tarafından en büyük sorun olarak da İslam medeniyetinin gösterildiğini belirtti.
 
Mercan; Müslüman kardeşler teşkilatını kuran Hasan el-Benna’nın eğitimi, gençliği ve hayatından kesitler sunarak konuşmasını tamamladı.
 
Konferansa Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Şenol TİRYAKİ, Eğitim Görevlileri, İhtisas, Tashih-i Huruf ve Hizmet İçi Eğitim Kursiyerleri ile personel katıldı.